
Okres wakacyjny to czas odpoczynku, zabawy i wolności od szkolnych obowiązków. Dla wielu dzieci i młodzieży to upragniony moment wytchnienia i radości. Ale nie dla wszystkich.
Wakacje mogą być też okresem wyjątkowo trudnym, czasem samotność, zagubienie, lęk, przemoc domowa, brak opieki czy pogłębiające się problemy psychiczne. Bez codziennego kontaktu z nauczycielami, pedagogami i rówieśnikami, trudności emocjonalne często pozostają niezauważone. Dzieci mogą milczeć, ukrywać cierpienie, nie wiedzieć, do kogo się zwrócić. Dlatego tak ważne jest, by każdy dorosły rodzic, opiekun, sąsiad, przyjaciel rodziny potrafił zauważyć sygnały i wiedział, gdzie szukać pomocy.
Wsparcie jest dostępne, bezpłatne i udzielane przez wykwalifikowanych specjalistów wystarczy zrobić pierwszy krok.
- Fundacja DOM – specjalistyczna opieka psychologiczna i psychoterapeutyczna dla dzieci i młodzieży
Fundacja oferuje bezpłatną pomoc dla dzieci, młodzieży oraz młodych dorosłych do 21 roku życia. Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej działa w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, dlatego nie jest wymagane skierowanie.
Pomoc udzielana jest przez zespół psychologów, psychoterapeutów i terapeutów środowiskowych. Współpraca obejmuje również rodziny, szkoły i inne instytucje wspierające rozwój dziecka. Możliwe są spotkania indywidualne, sesje rodzinne, praca środowiskowa oraz bieżące wsparcie emocjonalne.
Lokalizacja: Opole ul. Szymanowskiego 1 (teren PSP nr 10)
Rejestracja: 77 459 81 10
- Miejska Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna (MCWE)
Poradnia świadczy pomoc dzieciom, młodzieży i ich rodzicom, którzy borykają się z trudnościami wychowawczymi, emocjonalnymi, edukacyjnymi lub społecznymi.
Specjalnie powołany Zespół Interwencji Kryzysowej pełni dyżury od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–15:00, oferując wsparcie w nagłych sytuacjach psychicznych i emocjonalnych.
Telefon dyżurny: 572 128 403
Całodobowa ogólnopolska infolinia wsparcia psychologiczno-pedagogicznego: 800 080 222
- Ośrodek Interwencji Kryzysowej (OIK)
Ośrodek oferuje natychmiastową pomoc psychologiczną, pedagogiczną, prawną i socjalną dla osób znajdujących się w sytuacji kryzysowej – również dzieci i młodzieży. Można zgłaszać się w przypadku doświadczania przemocy, konfliktów rodzinnych, uzależnień, myśli samobójczych, nagłych strat lub innych poważnych kryzysów emocjonalnych.
Wsparcie jest całkowicie bezpłatne i udzielane również anonimowo.
Lokalizacja: Opole ul. Małopolska 20A
Telefon kontaktowy: 77 455 63 90 / 91 / 92
- Telefony zaufania – całodobowe wsparcie dla dzieci, młodzieży i dorosłych
Nie każdy potrafi lub może zwrócić się o pomoc osobiście. W sytuacjach nagłych, niepewnych, w chwilach lęku i osamotnienia, warto skorzystać z telefonów zaufania. Są dostępne 24 godziny na dobę, bezpłatne i anonimowe:
116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
800 119 119 – Telefon Zaufania Towarzystwa Przyjaciół Dzieci
800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
116 123 – Telefon dla osób dorosłych przeżywających kryzys emocjonalny
(linia przydatna również dla rodziców i opiekunów)
Zauważ. Reaguj. Pomóż.
Dziecko, które przeżywa trudności, może nie powiedzieć o nich wprost. Może sygnalizować je zmianą zachowania, wycofaniem, nadmierną drażliwością, smutkiem, niepokojącymi wypowiedziami. Niekiedy pojawiają się objawy somatyczne: bóle brzucha, trudności ze snem, brak apetytu. Warto być czujnym.
Nie zostawiajmy dzieci samych z ich lękami. W wakacje i przez cały rok.